Malá, ale šikovná koupelna

Jak vyřešit a zařídit miniaturní koupelnu?
O velké koupelně se samostatně stojící mramorovou vanou, z níž se během koupele kocháme výhledem z francouzského okna do zahrady, sníme všichni.

Bohužel, přinejmenším 25 % Čechů bydlí v panelovém domě, kde se musí smířit s koupelnou o velikosti 5 m2. Pokud mezi ně patříte, nezoufejte. Poradíme vám, jak v miniaturním prostoru vybudovat snovou koupelnu.

1. Přemýšlejte

Než se pustíte do realizace, popřemýšlejte o tom, co v koupelně opravdu potřebujete. Všemi deseti doporučujeme dát pryč pračku. Buď do chodby, přilehlé komory nebo do kuchyně. Pokud bydlíte ve více než dvou lidech, oddělte toaletu. Toaletu můžete kombinovat s bidetem, čím nejen ušetříte místo, ale také získáte vyšší úroveň osobní hygieny.

2. Kreslete si

Nachystejte si tužku, gumu, čtverečkovaný papír a zakreslete na něj dveře, vývody, zásuvky, šířku/délku místnosti a výšku. Postupně zkoušejte si navrhovat různé varianty rozmístění sanity. Nejčastější rozměry jsou tyto:

 

  • obyčejná vana: 170 x 80 cm,
  • sprcha minimálně: 80 x 80 cm,
  • umyvadlo: 55 x 45 cm,
  • toaleta: 55 x 40 cm.

 

Dbejte na to, abyste udrželi základní funkci koupelny. Ta musí zajistit pohodlné a přitom bezpečné vystoupení ze sprchy/vany a osušení, uličku na procházení a bezproblémové úkony u umyvadla. Kdo by se chtěl během čištění zubů bouchat o sousední poličku, že. Zbyly vám ve vítězném plánku hluchá místa a prázdné kouty? Výborně! Sem umístěte police, které poslouží jako obkládací plochy.

Pokud budete mít zájem, naše koupelnové studio Vám s návrhem variant rozmístění sanity s radostí pomůže. Vymyslíme Vám různé varianty a následně Vám půdorysy s rozmístěním sanity zašleme a Vy si pak už sami vyberete, jaká z variant Vám nejvíce vyhovuje.

3. Zkracujte

Další možností, jak ubrat pár cenných centimetrů, je výroba sanity na míru. Například zmíněnou toaletu, pokud je nakonec součástí koupelny, nechte zkrátit cca o 5 cm. Na komfortu ani funkčnosti to nepoznáte. Umyvadla se vyrábí v atypických tvarech tak, aby se zapasovala blízko vaně, nebo přímo nad ni. Najdete však i umyvadlo úzké a podélné k zavěšení na stěnu, trojúhelníkové do rohu. Fantazii se meze nekladou.

V posledních letech si lidé oblíbili kombinaci vany se sprchovou zástěnou. Navrhujeme vám tuto kombinaci použít, pokud máte malé děti. Jinou variantou je kratší vana, kde se případně dá osprchovat v sedě.

4. Dekorujte

Posledním důležitým aspektem je výběr formátu a barevné provedení obkladů, světla, zrcadla a úložných prostor. Naše zkušenost prověřila, že čím světlejší odstín a ozáření prostoru, tím více se koupelna opticky rozšíří.

Pocit velkého prostoru dodají i velkoformátové kachle. Příliš pestrý dekor, oblíbený na konci minulého století koupelnu naopak stoprocentně utlumí a smrskne. Pokud nechcete jen smetanově bílé provedení, aplikujte mozaiku či výraznou barvu kachliček. Pozor, vždy jen na jednu stěnu.

Zrcadlo zanořte do kachliček. Tím, že nebude vystupovat do prostoru, rovněž ušetříte několik centimetrů navíc. Stropní světlo je samozřejmostí, k němuž nemáme žádná zvláštní doporučení. Snad jen apelujeme na využití halogenových žárovek pro jejich úspornost. Posledním bodem jsou úložné prostory. Dáváte-li do prostoru skříňku, pečlivě naměřte, jestli se k ní bez problému ohnete. Náš závěrečný tip: nezapomeňte, že nábytek musí stát zhruba 3 cm od zdi. Jinak se jejich zadní stěna stane živnou půdou pro roztoče a plísně. 

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím