Otěruvzdornost dlažby

Neboli odolnost proti povrchovému poškození, kterému je dlažba vystavena. Otěruvzdornost je jedním z nejdůležitějších parametrů určující použití dlaždice do určené místnosti v interiéru.

Podlahové dlaždice se rozlišují třídy odolnosti glazovaných dlaždic římskými číslicemi, tedy :

PEI 1 - PEI 5,  přičemž platí, že čím je stupeň PEI vyšší, tím je dlažba odolnější.

Třída PEI 1:

Určena na podlahu bez možností poškrábání, po kterých chodíme s měkkou podrážkou. Pro použití např. koupelnách, ložnicích. 

Třída PEI 2:

Podlaha, po které chodíme v měkké nebo normální obuvi (pantofle), tedy podlaha zřídka vystavená znečištění např. Obývací pokoj kromě vstupních apod. prostorů. Nesmí se používat v prostorech s vyšší zátěží a pohybem. Např. kuchyně, chodby.

Třída PEI 3:

Určena na podlahy, které jsou vystaveny čestějšímu znečištění, kde chodíme v normální obuvi. Např. Haly, chodby. Pro místnosti bez přímého vstupu zvenčí. Určená pouze do interiéru, vhodné chránit rohožkou. 

Třída PEI 4:

Pro intenzivnější místa namáháné chůzi, ale také výraznější znečištění např. chodby hotelů, velké prodejny. Dlaždice se stupněm PEI 4 s lesklým povrchem by měly být chráněny před poškrábáním kovovými částicemi.

Třída PEI 5:

Glazované keramické dlaždice, které jsou při vysoké frekvenci chození vystaveny vysokému znečištění, kde se prostory znečistí např. zrnky písku nebo štěrku.  

Např. obchody, restaurace, haly na letišti, veřejné pasáže..

Dlažbu s vyšším stupněm otěruvzdornosti lze použít i do míst, která vyžadují nižší stupeň otěruvzdornosti (například dlažbu se stupněm otěruvzdornosti 5 na místo, které vyžaduje minimálně stupeň otěruvzdornosti 3 – byty, rodinné domy).

 

 

Vážení zákazníci, používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním souborů cookies.Rozumím